Połączenia VPN - anonimowość w sieci

Połączenia VPN - anonimowość w sieci

 (1)    0

  Artykuły

Połączenia VPN – anonimowość w sieci

 

VPN – jest to skrót od Virtual Private Network (z ang. Wirtualne sieci prywatne). Dzięki połączeniom przez VPNy możemy zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie, ukryć swoje IP a co za tym idzie stać się niemal anonimowy oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Połączenia VPN mogą służyć nie tylko powyższym celom ale również umożliwiają łączenie się z sieciami wewnętrznymi tak jak byśmy korzystali z naszej prywatnej sieci.

VPN to technologia, która umożliwia bezpieczny pomost pomiędzy dowolnym urządzeniem połączonym do Internetu a naszą siecią domową. Dzięki czemu nasze urządzenie może korzystać z sieci i zasobów wewnętrznej sieci VPN z którą się łączymy. Przykładowo nasz komputer który jest umiejscowiony w Krakowie może połączyć się  z punktem VPN w naszym biurze np. w Warszawie i dzięki temu może korzystać z sieci wewnętrznej VPN Warszawie. Może w ten sposób łączyć się z komputerami oraz urządzeniami takimi jak np. drukarka w biurze w Warszawie. Każde urządzenie działające w sieci lokalnej dzięki punktowi VPN będzie dla nas dostępne. Połączenia VPN są bezpieczne gdyż każde z połączenie jest szyfrowane. Są różne sposoby utworzenia tego typu połączenia VPN. Możemy skonfigurować serwer jeżeli takowy posiadamy lub wejść w ustawienia naszego Routera i włączyć taką opcję. Nie każde urządzenie posiada taką opcje lecz większość nowych routerów ma odpowiednie oprogramowanie do tego typu połączeń.

Do łączenia się z naszą siecią VPN potrzebny jest nam stały adres IP. Gdy nasz usługodawca zapewnia stały publiczny adres IP to nie ma problemu, natomiast w przypadku braku publicznego adresu IP bądź posiadania publicznego IP który zmienia się co jakiś czas jak ma to miejsce np. w UPC, to musimy skorzystać z rozwiązań jak www.noip.com który oferuje bezpłatną usługę DDNS. Innym rozwiązaniem jest usługa http://www.noip.com/ która przy zmiennym IP lub jego braku przekierowuje połączenie do twojego komputera, serwera.

Sieci VPN jak sama nazwa wskazuje są to sieci prywatne do których mają dostęp tylko osoby upoważnione posiadające swój login i hasło.

Do czego potrzebujemy sieci VPN?

Wspomniany wcześniej sposób na łączenie się ze swoją firmą w Warszawie to jeden z wielu ułatwień jakie niesie ze sobą usługa VPN. Lecz weźmy większy bardziej złożony problem. Gdy nasza firma jest rozlokowana w paru miastach w powiedzmy sobie czterech różnych krajach. Pracownicy naszej firmy potrzebują mieć stały dostęp do swoich projektów, plików, serwera, dysku do przechowywania ważnych danych itp. W przypadku normalnych połączeń łączenie się każdorazowo z innymi komputerami z innej filii było by czasochłonne i niezbyt bezpieczne gdyż każdy komputer lub urządzenie musiało by być skonfigurowane odpowiednio oraz zabezpieczone. Było by to przedsięwzięcie bardzo trudne do zrealizowania i ze względów bezpieczeństwa bardzo ryzykowne. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi połączenie VPN. Dzięki temu możemy połączyć wszystkie nasze filie i biura tak aby działały jak by były w jednej sieci w jednym budynku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm jak i dla osób które chciały by mieć stały dostęp do swoich urządzeń w domu.

Praktyczne zastosowanieBezpieczne połączenia VPN

Oprócz zastosowania do łączenia z sieciami VPN firmy czy naszej prywatnej firmy możemy po prostu nie chcieć pokazywać nasz adres IP. Jeżeli chcemy stać się anonimowi i zwiększyć bezpieczeństwo powinnyśmy rozważyć łączenie się z sieciami VPN dostępnymi na rynku poprzez specjalnie stworzone programy do tego.

Programów do obsługi VPN pod Windowsa jest wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie ja mogę zaproponować takie programy jak:

Hotspot Shield – Jest to usługa szyfrująca połączenia dzięki czemu użytkownik może swobodnie przeglądać Internet wpisywać hasła do poczty i innych portali bez ryzyka że ktoś podsłuchuje. Aplikacja potrafi również ukryć nasze prawdziwe IP. Aplikacja dostępne jest z poziomu paska narzędzi. Należy wspomnieć iż jest to darmowy program dlatego podczas instalacji aplikacja chce zainstalować również dodatkowe aplikacje innych producentów. Na szczęście można odznaczyć je podczas instalacji i w ten sposób cieszyć się anonimowością.

CyberGhost VPN – Jest to darmowa aplikacja która szyfruje nasze połączenia i ukrywa nasze IP. Aplikacja wyróżnia się na tle innych sposobem szyfrowania naszych połączeń. Nasze połączenia będą przechodzić przez specjalny tunel z szyfrowaniem wysokiej klasy – stosowanej w celach wojskowych. Aplikacja jest intuicyjna a co za tym idzie łatwa w codziennym używaniu a instalacja jest zautomatyzowana dzięki czemu w przeciągu paru minut możemy cieszyć się bezpiecznymi połączeniami.

Betternet – Jest to łatwa aplikacja do szyfrowania naszych połączeń. Po instalacji należy wybrać jedynie dowolny kraj i połączyć się z punktem VPN. Ponieważ połączenia do stron przechodzą przez VPN-a to czas wczytywania stron może się nieznacznie wydłużyć. Użytkownik łącząc się poprzez Betternet otrzymuje również fałszywe IP dzięki czemu zwiększa swoją anonimowość w sieci.

TunnelBear – Jest to wygodna w obsłudze aplikacja która pozwala na łączenie się z siecią poprzez VPN. Oprócz zalet jakimi są obejścia ograniczeń regionalnych, zwiększa bezpieczeństwo w sieci. TunnelBear jest darmowy jednak posiada ograniczenie do 500 MB transferu miesięcznie. Można oczywiście wykupić pakiet dzięki czemu nasz limit zostanie zwiększony.

Podsumowanie

Połączenia VPN są doskonałym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach gdy anonimowość jest rzadkością. Możliwości wykorzystania bezpiecznych połączeń VPN jest wiele a korzyści idące z tej technologii mogą być niezliczone. Należy pamiętać jedynie iż w niektórych przypadkach (np. na niektórych portalach) używanie sieci VPN jest niedozwolona prawnie. Mam nadzieję iż sieci VPN zyskają w przyszłości więcej zwolenników a obsługa VPN-ów będzie jak najprostsza. 

 (1)    0

Twój komentarz został wysłany. Dziękujemy za komentarz!
Napisz komentarz
Captcha