Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Jak zabezpieczyć stronę internetową?

 (1)    0

  PoradyArtykuły  

Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Czasy gdy ataki na strony internetowe były tak rzadkie że praktycznie nie trzeba było się nimi przejmować niestety odeszły już dawno w zapomnienie. Do niedawna ofiarami ataków były większe firmy, organizacje, banki lub instytucje. Przesłankami do ataków hakerów była chęć wykradzenie wrażliwych danych klientów lub obywateli. Hosting internetowy nie był zmuszony również do ciągłej analizy logów prób włamań lub szukania dziur w systemie. Dzisiejsze czasy przyniosły wiele nowych zagrożeń płynących z otchłani Internetu. Dobrze a w jaki sposób możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci? Czy połączenia szyfrowane SSL wystarczają aby skutecznie zniechęcić hakerów? Jak prawidłowo zabezpieczyć stronę internetową?

Czy możliwe jest skuteczne zabezpieczenie strony?

W dzisiejszych czasach każda witryna widoczna w Internecie jest narażona na ataki hakerów. Ofiary hakerów to już nie tylko duże instytucje i portale ale i małe przedsiębiorstwa lub osoby fizyczne. Właściciele mniejszych stron lub blogów myślą że mogą spać spokojnie gdyż na swoich serwerach nie posiadają żadnych wrażliwych informacji po które mógłby się ktoś połasić. Niestety Hakerzy mogą zaatakować każdą stronę tylko po to, by podmienić treści zamieszczone na naszych witrynach.

Hakerzy nie rodzą się z wiedzą jak dobrze, szybko i bez zostawiania śladów włamywać się na strony. Naukę najlepiej zacząć od małych stron, gdzie zabezpieczenia są przeważnie znacznie mniejsze i łatwiejsze do obejścia. Konkurencja również zleca lub nawet sama przeprowadza ataki aby sprawdzić zabezpieczenie twojej witryny oraz ma to również wymiar psychologiczny. W trakcje prowadzenie bloga lub witryny nie raz za pewne można się spotkać z informacją np. na naszym mailu iż nasza strona zostanie wyłączona lub zablokowana jeżeli nie opłacimy tzw. Haraczu. Jest to częsta polityka wśród hakerów. Trzeba również się liczyć z tym iż niezadowolony klient to również potencjalne zagrożenie, w szczególności jeżeli jest w jakiś sposób powiązany z naszym serwisem i ma do niego dostęp, chociażby do małego wycinku. Przyczyn ataków może być wiele lecz warto się wcześniej zabezpieczyć i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Dobry Hosting podnosi bezpieczeństwo!

Wybór dobrego dostawcy internetowego w znacznym stopniu może zwiększyć bezpieczeństwo twojej witryny. Większość firm udostępniających oferty hostingowe niestety nie aktualizują zabezpieczeń a nawet nie aktualizują swoich parametrów. Niestety jest to częsta polityka, wiążę się to z problemem jaki może wyniknąć po aktualizacji. Nie wszystkie aktualizacje które powinny być stabilne takimi są. W związku z tym nasz usługodawca niechętnie aktualizuje wersje oprogramowania i wnosi jakieś nowe nowinki do swojego systemu. Gdyby po aktualizacji cały serwis przestał działać lub jego część lub niektóre ze stron klientów nagle wyświetlały błędy to za pewne byłby to duży problem. Jednakże na szczęście dobry hosting potrafi sobie z takimi rzeczami poradzić aktualizacje najpierw testuje a potem wprowadza do systemu. Dzięki takim rozwiązaniom użytkownik posiadający swoją stronę może czuć się bardziej pewnie iż wybrał dobrego usługodawcę.

 

Szyfrowanie SSL zabezpiecza twoją stronę!

Strony internetowe zabezpieczone protokołem szyfrowania SSL są mniej narażone na ataki oraz na wykradanie haseł. Należy zawsze sprawdzać przed logowaniem czy strona internetowa posiada szyfrowanie SSL. Możemy to sprawdzić patrząc na pasek adresu strony internetowej. Przed adresem strony powinna być zielona zamknięta kłódka lub zielony pasek z informacjami o zabezpieczeniach. Niezabezpieczona strona jest podatna na wykradanie haseł. Gdy użytkownik wpisuje na swojej klawiaturze swój login i hasło na nie zabezpieczonej SSL-em stronie, istnieje możliwość przechwycenia wpisywanego tekstu a co za tym idzie wykradzenie naszych danych. Szyfrowanie SSL pozwala zabezpieczyć stronę przed podsłuchiwaniem. Szyfrowanie SSL nie jest nowym pomysłem a sam protokół SSL ( Secure Socket Layer ), został opracowany przez firmę Netscape. Protokół SSL wykorzystują duże instytucje, banki, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne oraz wszystkie strony wymagające logowania.

Dostosuj swoje zabezpieczenia

Należy pamiętać iż bezpieczna strona internetowa to podstawa. Należy pamiętać aby nie podawać haseł do swoich serwisów osobom trzecim. Nasze Wi-Fi powinno być zawsze zabezpieczone silnym hasłem. Należy co jakiś czas zmieniać swoje hasła aby zmniejszyć prawdopodobieństwo odkrycia go przez hakera. Dobre hasło powinno zawierać litery co najmniej 2 litery duże oraz cyfry a jeżeli jest to możliwe również znaki takie jak np. nawias. Należy unikać prostych haseł gdyż takowe są często łamane za pomocą specjalnych narzędzi które na chybił trafił wpisują je podczas logowania aż do skutku.

Należy pamiętać iż nasz komputer powinien mieć dobrego antywirusa oraz najlepiej firewalla. W Internecie możemy natknąć się na wirusy wykradające hasła, trojany do posłuchu oraz inne programy służące hakerom!

Należy pamiętać aby uprawnienia do naszych witryn podawać tylko zaufanym ludziom oraz jeżeli w naszym systemie mamy opcję przydzielanie praw, należy ograniczać je do niezbędnego minimum. Pracownicy firm używają często tych samym haseł do różnych witryn a co za tym idzie jeżeli haker wykradnie hasło do jednego portalu to posiada już dostęp do wszystkich z tym samym hasłem. Nie otwierajmy załączników z maila od nieznanych ludzi gdyż często w ten sposób są wysyłane tzw. szkodniki które mogą wyrządzić duże problemy.

Jak zabezpieczyć stronę na wypadek ataku?

Należy jak najlepiej zabezpieczyć swoją stronę, niestety nie istnieje złoty środek który zagwarantuje nam bezpieczeństwo w sieci. Hakerzy wymyślają ciągle nowe pomysły jak skutecznie włamać się na strony. Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą z czasem ustąpić lecz istnieje zawsze złota zasada którą należy stosować w każdym wypadku! Backup, Backup, Backup, jest to uniwersalna zasada o której zawsze należy pamiętać. W przypadku nawet gdy nasza strona zostanie zhakowana, zawsze możemy przywrócić backup co pozwoli oszczędzić dużo nerwów, pieniędzy oraz czasu. Kopie bezpieczeństwa należy wykonywać dość często w regularnych odstępach czasu. Dobry hosting pozwala na tworzenie tzw. Backupu naszego serwera lub danych co w znacznym stopniu pozwala zmniejszyć ryzyko przerwy w działaniu serwisu.

 (1)    0

Twój komentarz został wysłany. Dziękujemy za komentarz!
Napisz komentarz
Captcha