Jak sprawdzić stan naszego dysku twardego?

Jak sprawdzić stan naszego dysku twardego?

 (2)    0

  Porady

Jak sprawdzić dysk twardy naszego komputera ?

 

Jeżeli w pewnym momencie twój dysk twardy odmówi posłuszeństwa, stracisz wszystkie dane zapisane na nim. By uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, należy pamiętać o sprawdzaniu co jakiś czas jego kondycji. W ten sposób możemy monitorować jego stan i w odpowiednim momencie zareagować. W jaki sposób sprawdzić stan naszego dysku?

Dysk twardy – pierwsze objawy

Należy pamiętać aby regularnie robić backup swoich danych. Gdy jednak nie posiadasz backupu lub nie wiesz jak go wykonać zawsze możesz zaobserwować objawy kiepskiej kondycji twojego dysku.

Gdy twój system działa powoli

Jeżeli regularnie aktualizujesz sterowniki swoich podzespołów np. karty graficznej a system posiada najnowsze aktualizacje, a pomimo to cały system chodzi powoli to można śmiało założyć iż z dyskiem dzieję się coś nie dobrego. Należy w szczególności zwrócić uwagę na szybkość otwierania folderów kopiowania większych plików z partycji na partycje. Gdy w trackie kopiowania występuję tzw. Zamulenie i stosunkowo nieduży plik kopiuję się w nieskończoność, to musimy zwrócić uwagę na stan naszego dysku. Dla pewności należy przeskanować swój dysk w poszukiwaniu wirusów które skutecznie potrafią opóźnić wgrywanie.

Nowe dziwne odgłosy z wnętrza komputera

Przy dłuższym korzystaniu ze swojego komputera lub laptopa na co dzień, potrafimy rozpoznać jakie dźwięki wydobywają się z naszej maszyny. W przypadku gdy komputer zaczyna wydobywać  z siebie nowe nieznane dźwięki np. tykanie piszczenie itp. Mogą one oznaczać zużycie naszego dysku – w szczególności tykanie charakterystyczne dla głowicy dysku.

Nasze pliki zostały uszkodzone

Jest to najbardziej charakterystyczny i zarazem bolesny objaw. Tworzysz grafikę lub dokument, poświęcasz temu długie godziny, gdy już ukończysz swój projekt zapisujesz go. Następnego dnia próbujesz go otworzyć, a tu komunikat iż pliku nie można otworzyć i że plik może być uszkodzony. Niestety gdy takie rzeczy się dzieją to dzieją się parami bo nasz dysk nie składa się z jednego pliku lecz z wielu i zapewne można znaleźć więcej uszkodzonych katalogów i plików. Ten symptom niestety oznacza również iż dysk twardy kończy swój żywot. Należy sprawdzić w tym przypadku również czy nie działa tutaj jakiś szkodnik i przeskanować dysk w poszukiwaniu wirusów.

Jak sprawdzić nasz dysk?

W każdym systemie z serii Windows są wbudowane narzędzia w celu sprawdzania kondycji naszego dysku twardego. – CHECKDISK. Narzędzie to ma na celu wyłapać wszelkie błędy, uszkodzone sektory oraz inne np. zduplikowane pliki, które mogą wywoływać problemy z prawidłowym funkcjonowaniem dysku. Nie jest to narzędzie doskonałe lecz mogące dostarczyć dość sporo informacji o stanie naszego dysku. Jak znaleźć powyższe narzędzie ? Wchodzimy w „Mój komputer” a następnie klikamy na ikonie dysku który chcemy przeskanować. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy w nowym menu kontekstowym „Właściwości”. W nowym menu przechodzimy do zakładki „Narzędzia” a w nim możemy wybrać dwie opcje. Pierwsza to sprawdzenie dysku pod względem występowania na nim błędów, a druga to defragmentacja dysku. Obie opcje zajmują dużo czasu więc musimy uzbroić się w cierpliwość. O ile sprawdzanie dysku za pomocą narzędzia „CheckDisk” pozwoli nam zobaczyć stan naszego dysku, to nie posiada on rozbudowanych opcji i nie wyświetli bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Drugą opcją o jakiej wspomniałem jest defragmentacja, polega ona na ułożeniu sektorów naszego dysku po kolei ma to na celu zwiększenie szybkości wczytywania naszych plików. Defragmentacja powinno się wykonywać co jakiś czas (Nie dotyczy dysków SSD) lecz jest to temat na inny artykuł.

Specjalistyczne oprogramowanie

 „CheckDisk” potrafi wyłapać błędy naszego dysku i spróbować je naprawić lecz nie zawsze się mu to uda. Należy wtedy posłużyć się specjalistycznym oprogramowaniem dla dysków. Aplikacji jest naprawdę dużo na rynku każdy ma swoje plusy i minusy lecz na pewno możemy pochwalić programy takie jak:

Acronis Disk Director - który służy do partycjonowania lecz ma również w sobie narzędzia do diagnozowania dysku,

Active@ Hard Disk Monitor - to ciekawe narzędzie służące do sprawdzania i monitorowania stanu dysków twardych,

Ashampoo HDD Control - to kompleksowe oprogramowanie do monitorowania, konserwacji i defragmentacji wszystkich zainstalowanych w komputerze dysków twardych, które specjalnie dla Czytelników portalu dobreprogramy zostało udostępnione przez producenta całkowicie bezpłatnie

Hard Drive Inspector - to ciekawe narzędzie, które zainteresować powinno osoby, przechowujące na swoich komputerach bardzo cenne informacje. Poprzez analizę poszczególnych parametrów pracy dysku twardego ocenia ono ogólną kondycję urządzenia, a także potrafi prognozować jego zbliżającą się awarię.

O&O DriveLED - to narzędzie przydatne w szczególności dla posiadaczy laptopów, których dyski twarde niejednokrotnie narażone są na uszkodzenia.

SSD Fresh - to narzędzie stworzone z myślą o posiadaczach dysków SSD. Pozwala ono dostosować ustawienia nośnika do pracy z systemem Windows, a także zwiększyć jego żywotność i szybkość pracy.

HDDScan - to niewymagające instalacji i darmowe narzędzie, służące do diagnostyki dysków twardych, kart pamięci oraz zewnętrznych magazynów danych USB. Z jego pomocą sprawdzimy wspomniane urządzenia pod kątem występowania błędów (tzw. Bad-blocks oraz Bad-sectors), wyświetlimy dostępne atrybuty S.M.A.R.T., a także zmodyfikujemy w nośniku parametry AAM, APM i inne.

DiskBoss – to aplikacja służąca do optymalizowania pracy dysku twardego

HDD Regenerator - Program przeznaczony do naprawiania fizycznej powierzchni dysku twardego (bad sectorów)

Odzyskiwanie danych

Niestety czasem bywa iż nie zdążymy w porę zareagować i nasze dane nie nadają się do odczytu. Nie można w takim przypadku załamywać rąk gdyż zawsze możemy użyć specjalistycznych aplikacji do odzysku danych. Jeżeli tylko nasz system jeszcze się uruchamia mamy szanse zainstalować program do odzysku danych i spróbować reanimować nasz dysk na tyle aby móc wykonać kopię zapasową. Jeżeli nasz system się nie uruchamia możemy zawsze iść do kolegi lub gdy posiadamy inny komputer podpiąć nasz niesforny dysk do drugiego komputera, uruchomić system zainstalować na nim program do odzysku danych lub do sprawdzania stanu dysku twardego i wykonać na nim niezbędne prace.

Należy w przypadku chęci odzysku utraconych danych użyć jednego z wielu programów dostępnych na rynku np.

Active@ File Recovery Pro

eSupport UndeletePlus

Ontrack EasyRecovery Enterprise

R-Studio

Backup Backup Backup

Należy pamiętać by regularnie robić kopię zapasową swoich danych, w szczególności gdy komputer wykorzystujemy do pracy i posiadamy na nim ważne informacje które w przypadku awarii naszego dysku twardego możemy utracić bezpowrotnie.

Kopie zapasową najważniejszych plików możemy wykonywać ręcznie kopiując nasze dane na osobny dysk, pendrive, do chmury, lub na inny zewnętrzny nośnik. Proponujemy jednak zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia do tworzenia kopii zapasowej. Posiadają one multum opcji jak np. wybór katalogu do backupu lub całego dysku. Programów do tworzenia kopii zapasowej jest dużo na rynku i dlatego każdy powinien sam wybrać dla siebie najbardziej właściwy. Dla osób które nie wiedzą gdzie szukać proponujemy program: Acronis Backup and Recovery.

 

 (2)    0

Twój komentarz został wysłany. Dziękujemy za komentarz!
Napisz komentarz
Captcha