Co to jest wirtualizacja i do czego służy ?

Co to jest wirtualizacja i do czego służy ?

 (2)    0

  Nowości

Wirtualizacja systemów operacyjnych.

Wirtualizacja w dziale IT rozwinęła się w ostatnich latach ogromnie. Wielkie firmy w celu obniżenia kosztów sprzętu jak i kosztów obsługi coraz chętniej przechodzą na wirtualizacje. Oprogramowanie do wirtualizacji prężnie rozwija się i co roku możemy słyszeć o nowych lepszych parametrach już istniejących rozwiązań jak i powstają nowe jak np. LXC. Dzięki szybkiemu rozwojowi coraz częściej spotkać można powyższe rozwiązania w mniejszych firmach a nawet w prywatnych domach.

OK. Ale w zasadzie co to jest wirtualizacja ?  i do czego może nam służyć ?.

Istnieją różne formy wirtualizacji np. wirtualizacja sieci, systemów, systemów mailowych, aplikacji, serwerów, pamięci masowych i całych stacji roboczych. Postaram się omówić wszystkie lecz najbardziej skupimy się na najbardziej popularnych jakimi są wirtualizacja systemów oraz serwerów.

Zasada wirtualizacji polega na wyodrębnieniu pewnych zasobów z serwera, sieci itp. Dla maszyny wirtualnej. Dzięki czemu otrzymujemy szybki wirtualny serwer który funkcjonuje jak fizyczna maszyna i posiada liczne zalety. Serwer wirtualny tzw. VPS działa jak zwykły serwer, możliwa jest jego konfiguracja, włączanie, wyłączanie, restart oraz pełen dostęp do oprogramowania.

Dzięki wirtualizacji możliwe jest przetestowanie wątpliwej aplikacji lub uruchomienie dowolnego systemu operacyjnego na naszym komputerze. Daje to olbrzymie zalety gdyż w wirtualne systemy choć korzystają z zasobów naszego komputera lub serwera są to osobne byty które nawet gdy zepsujemy, skasujemy pliki, źle skonfigurujemy to nie mają wpływu na prace naszego serwera czy komputera osobistego. Należy pamiętać iż nasz komputer fizyczny na którym będzie uruchomiana wirtualizacja nazywamy Hostem (host) a utworzona maszyna wirtualna to gość (guest). Dzięki wirtualizacji możliwe jest uruchomienie nawet parudziesięciu systemów (w zależności od mocy obliczeniowej hosta), a „goście” otrzymują określone zasoby takie jak RAM, pewną ilość pamięci na dane, szybkość procesora oraz prędkość sieci. Wszystko te parametry możemy ustalić dla każdego gościa osobno. W przypadku gdy potrzebujemy np. maszyny wirtualnej na małą stronę internetową, to nie musimy wyodrębnić dla niej dużo ramu lub pamięci, lecz gdy chcemy umieścić duży portal lub sklep internetowy lub potrzebujemy maszyny wirtualnej do obliczania skomplikowanych algorytmów to możemy wyodrębnić więcej zasobów dla niej. Stworzenie swojego środowiska wirtualnego w domowym zaciszu okazuję się być bardzo proste i nie potrzebujące technicznej wiedzy ani potrzeby zatrudniania Informatyka. Programy do wirtualizacji w środowisku Windows oferują dużo opcji a przy tym ich menu jest proste i czytelne. Stworzenie swojego pierwszego systemu wirtualnego nie powinno przysporzyć większych problemów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

A teraz parę przestróg. Niektóre programy do wirtualizacji oferują opcje współdzielenia określonego katalogu a nawet kopiowanie plików za pomocą „Przeciągnij i upuść”. Należy jednak pamiętać iż przenoszenie plików z lub do maszyny wirtualnej może ciągnąć za sobą konsekwencje w postaci np. przenoszenia wirusów lub sprawić iż nasz system przestanie być stabilny. Oczywiście jeżeli będziemy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa wszystko powinno odbywać się bezproblemowo. Jednakże z racji bezpieczeństwa najlepiej aby maszyna wirtualna była osobnym bytem i nie miała dostępności do naszej głównej maszyny. Zaleca się wyłączenie współdzielonych katalogów, plików oraz portów usb lub urządzeń przenośnych.

Wirtualna maszyna jest zapisywana na dysku twardym naszego komputera w postaci zestawów plików w określonym katalogu. Dzięki czemu stworzone pliki możemy przenieść np. na inną partycje, skopiować pliki, zrobić kopie awaryjną itp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdyż dzięki temu możliwe jest przeniesienie naszej maszyny wirtualnej na inny komputer gdzie będzie działać tak samo jak na pierwszej a wszystkie dane pozostaną bez zmian. Rozwiązuje to również problem przeinstalowania systemu gdy np. system bazowy ulegnie awarii. W przypadku gdy chcemy udostępnić nasz wirtualny system osobie trzeciej, możemy skonfigurować dostęp do niej oraz wszystkie parametry sieci tak aby osoba z zewnątrz mogła bezproblemowo połączyć się z naszą maszyną wirtualną. Osoba trzecia ma wtedy dostęp tylko i wyłącznie do samego systemu wirtualnego i choć może wykonywać wszystkie czynności jak na normalnym komputerze to nie może zmienić żadnego z parametrów samej maszyny wirtualnej np. ilośc ramu lub przestrzeni masowej. Jedyną osobą która może ingerować w przydzielane zasoby jest osoba mająca dostęp do programu dzięki któremu utworzyliśmy nasz wirtualny system. Należy pamiętać iż udostępniając nasz wirtualny system osobie trzeciej to udostępniamy nie tylko zasoby naszego komputera ale co ważniejsze nasz Internet. Dzięki programowi do wirtualizacji możemy udostępnioną sieć ograniczyć np. prędkość lub ograniczyć ilość megabajtów jakie może wykorzystać na transfer.

Wirtualizacja na dedykowanych serwerach zasadą nie różni się zbytnio od wirtualizacji na komputerach osobistych. W obu przypadkach sposób działania oprogramowania do zarządzania wirtualizacją jest podobny. Choć jest kilka różnic w działaniu to największą jest za pewne to iż przeważnie do tworzenia wirtualnych maszyn są używane serwery dedykowane na systemach Linux/Unix. Wszystkie operacje jak tworzenie, kopiowanie, konfigurowanie maszyny wirtualnej odbywa się z linii komend. Administrator takiego serwera musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w konfiguracji takiego serwera. Aby nasze wirtualne systemy działały jak najlepiej to nasz serwer bazowy (host), musi zostać jak najlepiej skonfigurowany oraz co jest również bardzo ważne dobrze zoptymalizowany. Są to warunki konieczne aby dedykowany serwer nie sprawiał żadnych problemów i działał stabilnie i dodatkowo nie obciążał wirtualnych maszyn. Dlatego ważne jest aby firma zajmująca się udostępnianiem takich wirtualnych maszyn jak VPS posiadała odpowiednich administratorów z dużą wiedzą.

Sprzętowa akceleracja

Od lat firmy takie jak Intel oraz AMD rywalizują ze sobą w kwestiach wirtualizacji. Tworzą swoje procesory w których zawarte są już odpowiednie technologie do wspomagania wirtualizacji. Sprzętowe wsparcie tych firm zapewnia duży wzrost wydajności samych wirtualnych maszyn a co za tym idzie obniżenie kosztów jakie trzeba ponieść na ciągłe rozbudowywanie zasobów serwerów. Dla przeciętnego użytkownika ma to znaczące znaczenie gdyż nowe procesory ze sprzętowym wspomaganiem sprawdzają się wyśmienicie a co za tym idzie systemy wirtualne pracują szybciej i stabilniej. Sprzętowe wspomaganie wirtualizacji nazywa się w przypadku Intela: Virtualization technology w skrócie (VT) a w przypadku AMD: AMD Virtualization w skrócie ( AMD-V).

Technologia wirtualizacji AMD-V jest przeznaczona tylko dla systemów AMD z serii amd64, natomiast technologia Intela występuje w kilku wersjach:

VT-x – dedykowane dla architektury x86 IA-32 i Intel 64. Wykorzystywana jest do uruchamiania systemu Windows w trybie gościa oraz w programie VMware.

VT-d – umożliwia systemom w trybie gościa na uruchamianie urządzeń na naszej płycie głównej PCI za pomocą jednostki zarządzania pamięcią wejścia/wyjścia.

VT-c – usprawnia komunikację procesora hosta z portami wejścia/wyjścia w obrębie platformy sprzętowej.

Programy do obsługi wirtualizacji

Na rynku jest wiele programów do tworzenia systemów wirtualnych. Różnica w obsłudze jest znikoma mają w końcu to same zadanie. Jeżeli chodzi o programy do użytku domowego na pewno możemy wyróżnić tutaj programy takie jak:

VMware – Istnieje na rynku już od wielu lat i jest to przyjemny dla oka dość prosty program dzięki któremu możemy stworzyć naszą wirtualną maszynę. VMware obsługuje setki systemów operacyjnych m.in. Różne dystrybucje Windowsa, Linuxa. Najnowsza wersja obsługuje tylko procesory w architekturze 64 bitowej a starsze procesory 32 bitowe nie są już wspierane.

Oracle Virtualbox – Virtualbox jest całkowicie darmowym programem do tworzenia systemów wirtualnych z przyjemnym interfejsem i duża ilością opcji. Virtualbox wspiera zarówno procesory w architekturze 32 jak i 64 bitowej. Jest to dobry program dla osób początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych.

Pozdsumowanie

Podsumowując, wirtualizacja niesie ze sobą liczne korzyści i ogrom możliwości. Technologie wirtualizacji możemy wykorzystać do celów naukowych, zabawy, pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze. Na naszym hostingu https://ithosting.pl od lat staramy się śledzić postępy w jakich ta dziedzina się rozwija. Dlatego wykorzystujemy na naszym hostingu tylko najnowsze i sprawdzone technologie wirtualizacji. Dzięki dynamice z jaką rozwijana jest ta technologia oraz postępowi technologicznemu maszyny wirtualne nie odbiegają w działaniu od swoich fizycznych odpowiedników. Stanowczo polecam wykorzystywanie tej technologii gdyż niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Zapraszam również do skorzystania z naszych rozwiązań wirtualizacji serwerów VPS na : https://ithosting.pl/51-serwery-vps zajmujemy się wirtualizacją już od wielu lat i możemy śmiało powiedzieć iż jest to technologia przyszłości.

 (2)    0

 • VPS PRO.4
  VPS PRO.4

  VPS PRO.4 100 GB POWIERZNI CPU 4 GHZ RAM: 6 GB SIEĆ: BEZ LIMITU DANYCH! KO...

 • VPS PRO.3
  VPS PRO.3

  VPS PRO.3 75 GB POWIERZNI CPU 3 GHZ RAM: 4 GB SIEĆ: BEZ LIMITU DANYCH! KOP...

 • VPS PRO.2
  VPS PRO.2

  VPS PRO.2 50 GB POWIERZNI CPU 2 GHZ RAM: 2 GB SIEĆ: BEZ LIMITU DANYCH! KOP...

 • VPS PRO.1
  VPS PRO.1

  VPS PRO.1 25 GIGA POWIERZCHNI CPU 1 GHZ RAM: 1 GB SIEĆ: BEZ LIMITU DANYCH...

Twój komentarz został wysłany. Dziękujemy za komentarz!
Napisz komentarz
Captcha